ادیت عکس چیست؟ تفاوت ادیت و روتوش عکس چیست؟

ادیت عکس با روتوش عکس تفاوتی دارد؟ آیا می توان به جای روتوش عکس از عنوان ادیت عکس استفاده کرد؟

ویرایش عکس چیزی بیش از قرار دادن یک فیلتر عکس چشم نواز روی تصویر شماست. این یک فرآیند فنی است و شما باید آن را در یک دوره فتوشاپ  ببینید، اما یادگیری ویرایش عکس‌ ها مهارتی کلیدی است که باید به آن مسلط شد و به تبدیل عکس‌ های شما به تصاویر عالی کمک می‌کند.

ادیت عکس
ادیت عکس

همچنین شما می توانید بهترین اکشن فتوشاپ را در وبسایت ما مشاهده کنید.

ادیت عکس چیست؟

ادیت عکس (که پس از پردازش یا پس از تولید نیز نامیده می شود) فرآیندی است که در عکاسی دیجیتال انجام تنظیمات عکس در یک برنامه ویرایش عکس است. این نسخه عکاسی دیجیتال از یک اتاق تاریک است، جایی که می توان عکس ها را پس از عکاسی تغییر داد. ویرایش عکس پس از عکس گرفتن توسط عکاس در حین عکاسی و انتخاب بهترین عکس ها انجام می شود.

تکنیک های اولیه ادیت عکس

تکنیک های اولیه ادیت عکس
تکنیک های اولیه ادیت عکس

اکثر عکاسان حرفه ای از نرم افزارهای ویرایش مانند Adobe Lightroom برای سازماندهی و ویرایش تصاویر استفاده می کنند. لایت روم یک ابزار ویرایش عمیق و قدرتمند است و در ترکیب با Adobe Photoshop، تقریباً می توان از آن برای دستیابی به هر اثری که فکرش را بکنید استفاده کرد. تکنیک های بسیاری برای ویرایش تصویر وجود دارد که می توان آنها را با نرم افزار ویرایشگر عکس مانند لایت روم در حین پردازش اعمال کرد. برخی از گزینه‌ های ویرایش شامل تنظیمات کلی کیفیت تصویر شما هستند، در حالی که برخی دیگر به شما اجازه می‌دهند تغییرات هدفمندی ایجاد کرده و تنها یک قسمت از تصویر را تنظیم کنید. در اینجا برخی از ابزارهای ویرایش عکس که برای ادیت اولیه استفاده خواهید کرد آورده شده است:

تعادل رنگ سفید:

دما و رنگ را طوری تنظیم کنید که رنگ ها درست باشند.

نوردهی:

روشنایی یا تاریکی کلی تصویر

کنتراست:

واریانس بین قسمت های روشن و تاریک تصویر که افزودن کنتراست تاریکی شما را تیره‌ تر و روشن‌ تر می‌کند.

وضوح :

کنتراست را تنظیم کنید، افزایش شفافیت باعث افزایش بافت می شود و کمی ریزش به تصویر می بخشد. برعکس، کاهش وضوح می تواند به عکس های شما کیفیتی رویایی بدهد.

اشباع:

چه مقدار اطلاعات رنگ در عکس وجود دارد. این شبیه به لرزش است که رنگ‌ های خاموش‌ تر را در تصویر شما افزایش می‌دهد بدون اینکه بر رنگ‌ هایی که از قبل بسیار اشباع شده‌ اند تأثیر بگذارد.

تیز کردن:

روشی که در آن کنتراست در هر جایی که یک ناحیه روشن با یک منطقه تاریک برخورد می کند افزایش می یابد و در نتیجه عکس واضح تر به نظر می رسد.

کاهش نویز:

کاهش نویز در فتوشاپ
کاهش نویز در فتوشاپ

روشی برای صاف کردن هرگونه نویز در یک عکس که معمولاً در اثر نوردهی شدید و یا عکاسی با ISO بسیار بالا ایجاد می‌شود.

اصلاحات لنز:

اعوجاج ایجاد شده توسط لنز را در هنگام گرفتن تصویر تصحیح می کند. هر لنز متفاوت است و نرم افزار ادیت عکس مانند لایت روم تنظیمات صحیح را برای لنز شما به طور خودکار انتخاب می کند.

تصحیح پرسپکتیو:

اعوجاج های ایجاد شده با عکاسی از تصویری که کاملاً مربعی با سوژه شما نیست را تصحیح می کند. برای مثال، اگر از یک ساختمان از روی زمین عکس بگیرید، باید دوربین خود را به سمت بالا کج کنید تا کل ساختمان را به تصویر بکشید. در عکس، دیوارهای ساختمان به جای اینکه مستقیم به سمت بالا و پایین باشند، طوری به نظر می رسند که به سمت مرکز قاب متمایل هستند. Perspective Correction به شما این امکان را می دهد که این مشکل را برطرف کنید تا ساختمان مربع به نظر برسد.

لایه:

به شما امکان می دهد برای جلوه خلاقانه به یک تصویر لایه جدید اضافه کنید.

Vignette:

به شما امکان می دهد لبه های تصویر را برای جلوه های خلاقانه تیره یا روشن کنید.

فیلتر شعاعی:

به شما این امکان را می‌دهد تا بر ناحیه‌ ای در داخل (یا خارج) به شکل دایره یا بیضی تأثیر بگذارید.

فیلتر مدرج:

مانند فیلتر شعاعی، اما با یک خط مستقیم به جای دایره.

ابزار قلم مو :

ابزار قلم مو در فتوشاپ
ابزار قلم مو در فتوشاپ

به شما امکان می‌دهد با استفاده از موس یا قلم تبلت، تغییرات را «براش» کنید. برای از بین بردن لکه ها نیز می توانید از براش استفاده کنید.

HSL:

به شما امکان می دهد رنگ، اشباع یا درخشندگی یک رنگ خاص را به خوبی تنظیم کنید. (به عنوان مثال، می توانید از HSL استفاده کنید تا همه رنگ های قرمز در یک عکس نارنجی تر، اشباع تر و روشن تر به نظر برسند.)

تفاوت ادیت عکس و روتوش عکس

اگرچه مفهوم ادیت عکس و روتوش عکس یکسان به نظر می رسد، اما از نظر یک ادیتور حرفه ای عکس با یکدیگر تفاوت زیادی دارند. در زیر چند تفاوت بین ادیت عکس و روتوش عکس وجود دارد که به صورت مفصل توضیح داده شده است.

عناصر اصلی ادیت عکس شامل کاهش نویز، تعادل رنگ سفید، تنظیمات رنگ، کنتراست، نوردهی، تغییر اندازه، برش و حذف اساسی پس‌زمینه است.

تفاوت ادیت و روتوش عکس
تفاوت ادیت و روتوش عکس

در حالی که عناصر اساسی روتوش عکس شامل حذف لک، بهبود ویژگی های صورت، استفاده از آرایش دیجیتال، افزودن یا حذف هر گونه اشیاء در تصویر است.

بسته به نیازها و جلوه های مورد نظر، ویرایش یک عکس می تواند چند دقیقه طول بکشد. از طرف دیگر، روتوش عکس طبق نیاز به بیش از 15 دقیقه تا یک ساعت نیاز دارد.

ویرایش عکس بیشتر در بهبود تصاویر محصول برای وب سایت های تجارت الکترونیک استفاده می شود. در حالی که، اگرچه روتوش عکس نیاز به کمک حرفه ای دارد، استفاده از آن نه تنها برای مقاصد صنعتی، بلکه برای مصارف شخصی مانند حمام نوزاد، عکس های عروسی، عکس های سفر، استفاده می شود و این لیست بی پایان است.

منبع: masterclass.com

5/5 - (3 امتیاز)
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *