راهنمای اصولی و کاربردی کاهش نویز تصاویر در لایت روم

کاهش نویز تصاویر در لایت روم با وجود این نرم افزار امکان پذیر است و می توانید اصولی و بدون افت کیفیت این کار را به راحتی انجام دهید.  آیا تا به حال عکسی را در رایانه خود باز کرده اید و متوجه شده اید که کاملاً دانه دانه به نظر می رسد؟

کاهش نویز تصاویر در لایت روم
کاهش نویز تصاویر در لایت روم

گاهی اوقات، حتی زمانی که یک عکس روی دوربین خوب به نظر می‌ رسد، وقتی آن را روی مانیتور می‌ بینید متوجه می‌ شوید که دارای نقاط و دانه‌ های مرموز است که کیفیت تصویر را پایین می‌ آورد. به این پدیده نویز می گویند.

این برای همه ما اتفاق افتاده است، به خصوص زمانی که در شرایط کم نور عکاسی می کردیم. اما نا امید نباشید، می توانید به راحتی این نویز را در پس پردازش با استفاده از Lightroom یکی از بهترین نرم افزارهای کاهش نویز موجود برطرف کنید.

قبل از اینکه به این راهنما برای کاهش نویز در لایت روم بپردازیم، ابتدا به یک تعریف نگاه می کنیم. شما همچنین می توانید از پریست های لایت روم سایت ما نیز استفاده کنید.

نویز تصاویر چیست؟

انواع مختلفی از نویز وجود دارد. قابل مشاهده ترین نویز، تغییرات تصادفی روشنایی یا اطلاعات رنگ در تصاویر است. این ها اغلب به صورت لکه های نمک و فلفل در سایه ها یا به صورت نوارهای سایه ظاهر می شوند. درجاتی از نویز الکترونیکی در هر وسیله الکترونیکی که سیگنالی را ارسال یا دریافت می کند وجود دارد. نمونه ای از این صدای خش خش پس زمینه ای است که ممکن است در سیستم صوتی خود بشنوید.

نویز چیست؟
نویز چیست؟

هنگامی که یک تصویر را شارپ می کنید، نویز را نیز به میزان قابل توجهی تشدید می کند که کیفیت تصویر شما را کاهش می دهد.

رایج ترین مشکل دیگر نویز پیکسلی و آرتیفکت های jpeg است. این به دلیل ناکافی بودن اطلاعات رزولوشن تصویر برای خروجی مورد نیاز است. یک مثال برش دقیق و بزرگنمایی است. همچنین به دلیل کاهش نمونه تصویر یا ویرایش بیش از حد است.

چرا نویز تصاویر مهم است؟

معمولاً هنگام عکاسی در شرایط کم نور، نویز ظاهر می شود و به این دلیل است که برخی از عواملی می‌ توانند باعث این پدیده شوند از جمله نوردهی کم، ایزو بالا، سرعت شاتر پایین برای نوردهی طولانی مدت و سایر عوامل هستند.

در نتیجه، ممکن است به عکسی برسید که دارای این «نقاط» با رنگ یا درخشندگی متفاوت از پیکسل‌های اطراف باشد. بنابراین، به جای داشتن یک رنگ ثابت و یکنواخت شما این تصویر برفکی را دارید. هر دوربین در شرایط کم نور عملکرد متفاوتی دارد. بسته به سنسور، برخی از دوربین ها در شرایط یکسان، نویز کم و بیش به شما می دهند.

هنگامی که یک تصویر را شارپ می کنید، نویز را نیز تشدید می کند که کیفیت تصویر شما را کاهش می دهد. اما گاها نویز می تواند مطلوب باشد و ظاهری قدیمی و دانه دانه به آن اضافه کند و یادآور فیلم و تصاویر قدیمی باشد.

هر دوربین در شرایط کم نور عملکرد متفاوتی دارد. بسته به سنسور، برخی از دوربین ها در شرایط یکسان، نویز کم و بیش به شما می دهند.

انواع نویزها

نویز رنگ در تصاویر چیست؟

نویز رنگ
نویز رنگ

این کمترین نوع نویز خوب دیجیتال است. شما می توانید آن را تشخیص دهید زیرا نقطه های رنگی متفاوتی را در جایی ایجاد می کند که قرار است یک رنگ ثابت وجود داشته باشد.

به عنوان مثال، ممکن است از آسمان شب عکس بگیرید، اما به جای رنگ آبی عمیق تا سیاه، چند نقطه قرمز یا سبز تصادفی را مشاهده کنید.

اگر تا به حال می خواستید نویز را در تصویر خود کاهش دهید، احتمالاً قبلاً با نویز رنگ مواجه شده اید.

نویز درخشندگی در تصاویر چیست؟

نویز درخشندگی
نویز درخشندگی

نویز درخشندگی ربطی به رنگ ندارد، بلکه بیشتر به روشنایی هر پیکسل مربوط می شود.

منظور انتقال صاف از روشن به تاریک نیست، بلکه تک پیکسل هایی که شبیه ماسه هستند. این رایج ترین نوع نویز است.

همچنین اگر به دنبال این جلوه قدیمی نیستید، ممکن است بخواهید از آن برای ایجاد یک جلوه عکاسی فیلم استفاده کنید، ممکن است بخواهید نویز را کاهش دهید یا آن را به طور کلی حذف کنید.

نحوه کاهش نویز تصاویر در لایت روم

برنامه های زیادی وجود دارد که می توانید نویز را حذف کنید. به عنوان مثال، می توانید کاهش نویز را در فتوشاپ انجام دهید. اما یکی از نکات مهم در مورد استفاده از Adobe Lightroom این است که به راحتی می توان نویز را کاهش داد و شما بر روی نوع نویزی که تنظیم می کنید کنترل دارید.

(همچنین پلاگین های کاهش نویز، Photoshop Actions کاهش نویز یا حتی نرم افزارهای مستقلی وجود دارند که تنها هدف آنها کاهش نویز است.)

بیایید نگاهی به کاهش نویز لایت روم بیندازیم.

مرحله 1: تصویر خود را باز کنید

تصاویر خود را باز کنید
تصاویر خود را باز کنید

اگر با فایل‌ های RAW کار می‌کنید که اکیداً توصیه می‌ کنیم این کار را انجام دهید، لایت روم به‌ طور خودکار مقداری نویز را روی آن اعمال می‌ کند.

نگران نباشید، در صورت نیاز همچنان می توانید افکت را بیشتر تنظیم کنید. همچنین اگر می‌خواهید نویز را برای جلوه هنری حفظ کنید، می‌ توانید آن را لغو کنید و تنظیمات از پیش تنظیم شده را به صفر برگردانید.

هر دو کار را می توان در یک مکان انجام داد، بنابراین هر نتیجه ای که به دنبال آن هستید، می توانید مراحل بعدی را برای حذف یا کاهش نویز در لایت روم ادامه دهید.

مرحله 2: عکس خود را ویرایش کنید

وقتی عکس های خود را به لایت روم وارد می کنید، در پنجره کتابخانه باز می شوند. برای انجام هر گونه ویرایشی که دارید به ماژول Develop بروید.

برای رسیدن به آن، از منوی که در بالا سمت راست می‌بینید، روی گزینه Develop کلیک کنید. پانل های ویرایش در سمت راست صفحه باز می شوند.

به عنوان مثال، اگر تصویر خیلی تاریک باشد و نوردهی را در پس پردازش تنظیم کنیم، نویز را بیشتر نمایان کرده ایم.

اما اگر ترجیح می دهید این کار را برعکس انجام دهید و با حذف نویز شروع کنید، کاملاً خوب است. از هر راهی که بهترین نتیجه برای کاهش نویز به شما می دهد، همان کار را انجام دهید.

مرحله 3: به پنل Detail بروید

به پنل Detail بروید
به پنل Detail بروید

برای حذف یا کاهش نویز تصویر، باید پنل Detail را باز کنید.

شما آن را در سمت راست خواهید یافت، درست مانند سایر ابزارهای در حال توسعه. برای بزرگ کردن آن، روی نماد مثلث/فلش کلیک کنید.

در این پانل، یک تصویر کوچک با یک ناحیه بزرگنمایی شده از تصویر خود خواهید دید. این عالی است زیرا در بیشتر مواقع هنگام کوچک‌ نمایی، نویز کمتر قابل مشاهده است.

سپس بخش Sharpening را دارید. در نهایت، بخش کاهش نویز را خواهید داشت. این به دو دسته تقسیم می شود زیرا همانطور که قبلاً گفتم دو نوع نویز وجود دارد و لایت روم به شما امکان می دهد با هر یک به طور جداگانه کار کنید کنید.

بخش اول دارای سه لغزنده است: درخشندگی، جزئیات و کنتراست . البته این به رفع نویز درخشندگی اختصاص دارد. نیمه دوم برای نویز رنگ است و دارای لغزنده هایی برای رنگ، جزئیات و صافی است.

مرحله 4: نوع نویز را شناسایی کنید

نوع نویز را شناسایی کنید
نوع نویز را شناسایی کنید

هر نوع نویز در لایت روم ویژگی های متفاوتی دارد که شناسایی آنها را آسان می کند. نویز درخشندگی توسط پیکسل هایی ایجاد می شود که در روشنایی تغییر می کنند، در حالی که نویز رنگ دارای پیکسل هایی با رنگ های تصادفی است.

به خاطر داشته باشید که تصویر شما می تواند هر دو را داشته باشد. اگر مطمئن نیستید که با کدام نویز سروکار دارید، نوار لغزنده یکی از آنها را به حداکثر بکشید و ببینید چه تغییراتی می کند. سپس این عمل را با دیگری تکرار کنید.

مرحله 5: نویز درخشندگی را تنظیم کنید

اگر تصویر شما دارای نویز درخشندگی است، باید با سه لغزنده اول کار کنید. همانطور که قبلاً اشاره کردم، Lightroom به طور خودکار برخی تنظیمات را هنگام وارد کردن یک فایل RAW اعمال می کند.

لغزنده ها اکنون باید درخشندگی در 0، جزئیات در 50، و کنتراست در 0 باشند. تنها لغزنده فعال در این نقطه روشنایی است و دو لغزنده دیگر خاکستری می شوند و شما نمی توانید آنها را تنظیم کنید.

نگران نباشید، فقط باید نوار لغزنده روشنایی را حرکت دهید تا بقیه فعال شوند. لازم نیست تنظیم بزرگی باشد، حتی تغییر آن با 1+ یا -1 نیز کافی است.

خوب، اکنون می توانید شروع به حرکت دادن سایر لغزنده ها کنید تا نتیجه دلخواه را پیدا کنید.

به یاد داشته باشید که حذف نویز جزئیات را نیز حذف می کند. با اسلایدر Detail می توانید مقداری وضوح را بازیابی کنید، اما نویز را نیز باز می گرداند.

همین امر در مورد نوار لغزنده کنتراست نیز صدق می کند.

مرحله 6: نویز رنگ را تنظیم کنید

این بار به سه لغزنده آخر برای کمک به حذف نویز رنگ در لایت روم نیاز دارید. در حال حاضر آنها باید Color در 0، جزئیات در 50 و Smoothness در 50 باشند.

این فرآیند مانند لغزنده های روشنایی عمل می کند. قبل از اینکه بتوانید در اطراف دو نفر دیگر حرکت کنید، باید اولی را حرکت دهید.

باز هم سعی کنید تعادل مناسبی را بین تنظیماتی که انجام می دهید پیدا کنید. در این مورد، شما همچنین باید مراقب رنگ‌ های کل تصویر باشید، زیرا تنظیم نویز رنگ، رنگ‌های دیگر تصویر را نیز تغییر می‌ دهد.

مرحله 7: بزرگنمایی کنید و تصویر خود را بررسی کنید

بزرگنمایی کنید و تصویر خود را بررسی کنید
بزرگنمایی کنید و تصویر خود را بررسی کنید

در حالی که هنگام تصحیح نویز، کار با بزرگنمایی توصیه می شود، همیشه تمرین خوبی است که هر چند وقت یکبار و به خصوص در پایان، برای مشاهده نتایج کلی، کوچک نمایی کنید.

کاهش نویز در لایت روم موبایل

کاهش نویز را نیز می توان از طریق Lightroom Mobile در گوشی هوشمند خود انجام داد. به طور کلی این یک ابزار مفید است، اما به ویژه به این دلیل که Lightroom Mobile دارای یک دوربین یکپارچه است که به شما امکان می دهد تصاویر RAW را بگیرید.

صرف نظر از اینکه در حال عکاسی با دوربین دیجیتال یا تلفن هوشمند هستید، تصاویر RAW بیشترین مقدار اطلاعات را برای ویرایش شما دارند و در نتیجه بهترین کیفیت را حفظ می کنند.

اگر می خواهید دوربین لایت روم موبایل شما به صورت RAW عکاسی کند، باید فرمت DNG را تنظیم کنید. این مخفف Digital Negative است و دقیقاً همین است. اطلاعات خام قبل از پردازش مانند یک نگاتیو از عکاسی فیلم است.

در هر صورت، شما می توانید کاهش نویز را روی یک تصویر JPEG یا یک عکس وارداتی که با دوربین درون برنامه ای گرفته نشده است، انجام دهید.

بنابراین نحوه انجام این کار به این صورت است: هنگامی که تصویر خود را برای ویرایش باز کردید، در منوی پایین اسکرول کنید تا گزینه Detail را پیدا کنید. روی آن ضربه بزنید تا کنترل های لغزنده باز شود.

کاهش نویز در لایت روم موبایل
کاهش نویز در لایت روم موبایل

شایان ذکر است که این گزینه در نسخه رایگان لایت روم موبایل نیز موجود است، بنابراین می توانید بدون داشتن طرح عضویت Creative Cloud ویرایش کاهش نویز خود را در لایت روم موبایل انجام دهید.

بازگشت به ویرایش

ابزارهایی که در اینجا پیدا می کنید همان ابزارهایی هستند که در بخش دسکتاپ پیدا می کنید. شما می توانید کاهش نویز رنگ و کاهش نویز درخشندگی را انجام دهید.

فقط از لغزنده ها برای تنظیم نویز استفاده کنید، همانطور که در Lightroom Classic مراحل 4 تا 6 بالا را دنبال می کنید. از دو انگشت برای بزرگنمایی تصویر خود جهت نتایج بهتر استفاده کنید.

فرآیندی که شما برای حذف نویز انجام می دهید چیست؟ آیا از کاهش نویز لایت روم استفاده می کنید یا روش جایگزینی را ترجیح می دهید؟ لطفا در قسمت دیدگاه ها روشی که برای کاهش نویز تصاویر در نظر می گیرید را با ما به اشتراک بگذارید.

5/5 - (2 امتیاز)
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

با خرید اشتراک بیش از 100 هزار فایل گرافیکی به راحتی دانلود کنید.